Kronika obce

 

Rok 2017

Svet

Svet v roku 2017 ukázal, že nič netrvá večne, že zmeny klímy sú reálne, že migračné krízy sa netýkajú len Európy a že despotická Severná Kórea nám všetkým ešte môže poriadne zavariť.
Hneď v úvode roka začali prichádzať horúce správy z východoukrajinského frontu. Koncom januára sa rozhoreli boje na periférii mesta Avdijivka. Nepriaznivý vývoj v Avdijivke stiahol zo zahraničnej návštevy v Nemecku aj samotného prezidenta Petra Porošenka.
Najviac sledovaným vojnovým frontom bol však v roku 2017 ten, ktorý sa posúval k irackému Mosulu a neskôr aj k sýrskej Rakke. Masívne bombardovania, míny, samovražedné autá a tvrdé prestrelky s radikálmi premenili časti Mosulu na ruiny. Obzvlášť náročné operácie sa očakávali v historickom jadre mesta na západnom brehu rieky Tigris. 
Svet v roku 2017 sledoval aj dve veľké referendá o nezávislosti, ktoré sa konali na prelome septembra a októbra. To prvé prišlo v irackom Kurdistane, ktorým sa Kurdi snažili splniť si svoj dávny sen o vlastnom štáte. Mnohí experti im však pripomínali, že hoci s ambíciou odtrhnúť sa od Iraku prichádza po tom, čo sa blysli v boji s Islamským štátom, načasovanie nie je stále najlepšie. Kurdi si síce odhlasovali nezávislosť, stopla ich iracká ústava a Najvyšší federálny súd, ktorý výsledky referenda označila za neplatné. V Iraku to chvíľu dokonca vyzeralo, že sa medzi Kurdmi a Iračanmi rozhovorí nový konflikt.
Referendum o nezávislosti neslávne skončilo aj v španielskom Katalánsku. To sa nakoniec premenilo na potýčky v uliciach a tvrdými odkazmi medzi Madridom a Barcelonou, kde si lídri oboch táborov vymieňali slová o fraške či útoku na právny štát. Snahy o samostatnosť skončili tým, že na zosadeného katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta a jeho štyroch ministrov vydali Španieli zatykač, v ktorom ich obviňujú zo vzbury. Tí sa uchýlili v Belgicku.
Koncom leta vybuchol v Mjanmarsku pomyselný súd s pušným prachom. V budhistickej krajine sa v kríze ocitla komunita približne 1,1 milióna moslimských Rohingov, ktorým Mjanmarsko dlhodobo nepriznáva základné práva. Aj preto väčšina Rohingov žila na okraji spoločnosti a obývala priestory, ktoré sa dajú prirovnať k utečeneckým táborom.
Teroristický útok v Mogadišu- bol to najkrvavejší teroristický akt roka, no venovalo sa mu len minimum pozornosti. Bomba, ktorá 14. októbra vybuchla na rušnej ulici somálskeho Mogadiša, stála životy 512 ľudí. Somálsko má za sebou najtragickejší teroristický útok vo svojich dejinách. Somálska vláda pripisuje čin extrémistickej skupine Aš-Šabáb napojenej na Al-Kájdu.
Nevypočitateľná je aj Severná Kórea. Kým krajina hladuje, jej vedenie testuje balistické rakety a jadrové bomby. Severokórejský režim v tomto roku po dlhšom čase vzbudzoval obavy. Keď v auguste vyhlásil, že zvažuje vystrelenie štyroch rakiet stredného doletu do oblasti amerického tichomorského ostrova Guam, z USA prišla tvrdá odpoveď – Kim si bude môcť užiť svojich posledných pätnásť minút slávy. Do pohotovosti okrem Američanov vstúpilo aj Japonsko. Raketa odpálená z Pjongčangu mu doslova preletela nad hlavou - dopadla do Tichého oceánu, približne 1200 kilometrov od japonského ostrova Hokkaido. Japonci dokonca vydali pokyn na úkryt do podzemných krytov. Odvtedy sa zem pod Severnou Kóreou – v dôsledku jadrových testov – pravidelne trasie. Jeden z testov vodíkovej bomby sme pocítili aj na Slovensku. Po jednom z testov sa malzrútiť tunel, kde zahynulo viac než 200 ľudí. Podľa odhadov americko-kórejského inštitútu pri Univerzite Johnsa Hopkinsa dosiahla vtedy sila severokórejskej nálože 250 kiloton trinitrotoluénu. Je to 6-krát viac ako sila bomby, ktorú USA zhodili v roku 1945 na japonskú Hirošimu.
V medicíne: izraelskí vedci vynašli novú liečbu Amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS) nazývanej tiež Lou Gehrigova choroba. Ide o degeneratívne ochorenie nervových buniek v mozgu a mieche, ktorým trpí aj známy fyzik Stephen William Hawking. Ďalším vedeckým objavom sa v roku 2017 stala špeciálna postreková pištoľ, ktorá na popálené obete strieľa kmeňové bunky. Tie dopomáhajú obnove spálenej pokožky bez jaziev.
Ničivé hurikány: začalo sa to hurikánom 4. kategórie Harveym, pokračovalo hurikánmi 5. kategórie Irma a Mária. Tohtoročná hurikánová sezóna na pobreží Atlantiku zabila niekoľko desiatok ľudí a za sebou zanechala spúšť, ktorú rátali na stovky miliárd dolárov. Podľa vedcov je na vine zmena tlaku, ktorá súvisí s rozširovaním subtropickej klímy, čo je priamy dôsledok klimatickej zmeny.
Rok 2017 v Európe nebol venovaný haseniu, ale budúcnosti. Úvodom roka bola uzavretá obchodná dohoda medzi Európu a Kanadou, ktorá je vnímaná ako najkomplexnejšia obchodná dohoda, akú kedy EÚ uzavrela. V marci oznámila Veľká Británia odchod z EÚ, čím začali dvojročné rokovania o dohode o vystúpení. Za rok 2017 prišla do EÚ ilegálne asi len tretina migrantov (cca 180 tisíc) oproti roku 2016. V roku 2017 sa konali parlamentné voľby v piatich členských štátoch európskej únie. V Holandsku sa udržali pri moci liberál Mark Rutte.  Vo Francúzsku bol zvolený proeurópan Emanuel Macron. V Nemecku dopadli voľby s najhorším výsledkom od roku 1949 pre Merkelovej CDU a socialistov SPD, čo bol jasný odkaz od voličov, že si migrantov neželajú.  Októbrové parlamentné voľby v Česku sa skončili víťazstvom hnutia ANO Andreja Babiša, ktoré získalo takmer tridsať percent hlasov. Voľby v Rakúsku vyhrala ľudová strana (ÖVP), vedie ju iba 31-ročný Sebastian Kurz.

 

Slovensko

            Naša krajina žila pomerne pokojným životom, bez vážnejších politických a klimatických otrasov. Po dlhých 19 rokoch parlament zrušil Mečiarove amnestie. Politikov k tomuto kroku prinútil aj veľký tlak verejnosti na čele s mnohými známymi osobnosťami
Veronika Velez - Zuzulová triumfovala v slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe, okrem toho sa počas sezóny dostala na stupeň víťazov ešte štyrikrát. Na majstrovstvách sveta 2017 vo švajčiarskom Sankt Moritzi získal náš tím 14. februára v zložení Veronika Velez - Zuzulová s Petrou Vlhovou, Andreasom Žampom a Matejom Falatom striebornú medailu. Petre Vlhovej sa darilo aj individuálne - zvíťazila v slalome v americkom Aspene, v Záhrebe bola druhá.
31. január - Paralympionička Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zavŕšili účinkovanie na majstrovstvách sveta zjazdovom lyžovaní v talianskom Tarvisiu štvrtou zlatou medailou. 
31. máj - Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka zvolili v americkom New Yorku za predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN zástupcovia členských štátov medzinárodnej organizácie.
Od 1. júna účinná novela Zákonníka práce, schválením ktorej sú obchody na Slovensku zatvorené počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja,
11. júl - Magdaléna Rybáriková sa ako prvá slovenská tenistka v histórii prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.
September - Najväčšiu radosť nám spôsobil Peter Sagan, ktorý nám vynahradil sklamanie z Tour de France a v septembri sa stal v nórskom Bergene majstrom sveta v cestnej cyklistike a prepísal tak štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou.
4. november - Rok 2016 bol spojený s poslednými samostatnými župnými voľbami. Tie najbližšie budú prebiehať v roku 2022 a budú spojené s voľbami do obecných samospráv. Tohtoročné voľby boli zaujímavé vo všetkých ôsmych samosprávnych krajoch/ župách. Prvou župankou- ženou sa stala E. Jurinová  v Žilinskom kraji. V Prešovskom kraji Petra Chudíka vystriedal Milan Majerský. Za bardejovský okres do zastupiteľstva PSK boli zvolení: Juraj Bochňa, Pavol Ceľuch, Boris Hanuščák, Jozef Kmec, Patrik Mihaľ, Martin Šmilňák.
9. december - Biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila v stíhacích pretekoch na 10 km v 2. kole Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene.

Činnosť orgánov miestnej samosprávy

Obecné zastupiteľstvo a vedenie obecného úradu

V čele obce stojí starostka obce Mgr. Zuzana Germanová.
Obecné zastupiteľstvo tvorili:
Anna Porubská, Richvald 2 - od 7. 4. 2017- po odstúpení Jána Svobodu,
Miroslav Hudák, Richvald 234 - od 5. 5. 2017- po odstúpení Martina Teja ,
Ing. Maroš German, Richvald 231- od 4. 9. 2017 poverený na zastupovanie starostky počas jej materskej dovolenky
Magdaléna Tejová, Richvald 62,
Mgr. Mária Germanová, Richvald 118,
Ing. Branislav Ildža, Richvald 240,
Jozef Tej, Richvald 239.
V roku 2017 obecné zastupiteľstvo zasadalo 9 krát a vo viacerých prípadoch sa ho zúčastnili aj občania obce, čím využili možnosť svojej individuálnej účasti na verejnom zasadnutí obce. Aj v tomto roku zapisovateľkou bola teraz už pani Ing. Jana Rybárová, rod. Sobeková, ktorá nastúpila na materskú dovolenku v novembri.
24. 3. 2017 sa konalo verejné zhromaždenie obyvateľov obce, na ktorom im boli prezentované spracované projektové dokumentácie na zateplenie Kultúrno správnej budovy, chodník pozdĺž obce od ZŠ s MŠ k futbalovému ihrisku, prístavba garáže hasičskej techniky, multifunkčné ihrisko, kompostovisko, rozšírenie kapacít Materskej školy. Občania sa mali vyjadriť, čo by odporúčali obecnému zastupiteľstvu schváliť ako prioritu pre vybudovanie v našej obci. Keďže prítomní rozhodli o tom, že by sa mala vyjadriť väčšina obyvateľov obce, nasledovalo terénne zisťovanie v obci. Za najdôležitejšie občania považujú vybudovanie chodníka pre bezpečnú migráciu obyvateľstva v obci.

Funkciu hlavnej kontrolórky obce vykonáva Mgr. Stanislava Krukárová rod. Hankovská. Aj v tomto roku sa zúčastňovala zasadnutí obecného zastupiteľstva.

Obecný úrad
Administratívnymi pracovníčkami na Obecnom úrade sú Anna Ondisová (v jej náplní je pomocná ekonomika a fakturácia, prenesený výkon štátnej správy, evidencia obyvateľstva, evidencia miestnych daní a poplatkov podateľňa, pokladňa - administratíva  obecného úradu) a Ing. Jana Rybárová (referentka pre kultúru, vedenie správy nájomných bytov, príprava podkladov pre zastupiteľstvo,  evidencia odpadového hospodárstva) - od novembra na materskej dovolenke.
V roku 2017 bolo Obecným úradom overených 264 podpisov, 65 listín, vytvorených 451 daňových rozhodnutí z nehnuteľností, 4 za užívanie verejných priestorov, 302 rozhodnutí za tuhý domový odpad, 1 rozhodnutie za daň z nevýherných automatov, 395 zaprotokolovaných spisových obalov, vydané  4 rybárske lístky.
V trvalom pracovnom pomere sú na Obecnom úrade ako údržbári a na rôzne remeselné práce zamestnaní Karol Hankovský a Adrián Porubský, ako koordinátorka malých obecných služieb Mária Germanová, ktorej pracovnou náplňou je aj vedenie obecnej knižnice, krojárne a výdaj obecného priestorov a obecného inventára občanom do prenájmu.
Úradné hodiny obecného úradu sú denne od 8.00 – 15.00  a každú stredu do 17.00 hod.
Obec využíva aj mnohé projekty realizované Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove, kde sa v polročných intervaloch zamestnávajú občania obce, ktorí sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove na verejnoprospešnú činnosť, činnosť v oblasti kultúry a terénnu sociálnu prácu. Vďaka ich pomoci dokážeme udržiavať zeleň na verejných priestranstvách, udržiavať zjazdnosť obecných komunikácií- hlavne v zimnom období. Sú nám tiež veľkou pomocou pri príprave a realizácií kultúrnych podujatí, ktorých je každým rokom v našej obci zvyšujúce množstvo.
Tkáčska dielňa sa naďalej teší svojej priazni, či už u mladých alebo u skôr narodených užívateľoch.

Verejno – prospešný život

Aj v tomto roku pokračovala podpora Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Vďaka uchádzačom o zamestnanie, ktorí odpracúvajú v obci 4 hodiny denne, obec je schopná udržiavať verejné priestranstva kosbou, odhadzovaním snehu, zbieraním odpadkov v obci. V roku 2017 sa tak v obci vystriedalo vyše 20 obyvateľov obce.

Ekonomický život

Počas obdobia roku 2017 OZ prijalo nové všeobecne záväzné nariadenia s platnou  legislatívou, rozpočet na rok 2018 a predbežný rozpočet na roky 2019 - 2020. V roku 2017 medzi najdôležitejšie práce patrí výstavba ďalšej časti chodníka od súp. čísla 49 - 33, zabezpečovanie kolaudácie obecného vodovodu, rozostavaná výstavba vodovodu ku KSB, rozostavaná výstavba miestnej komunikácie cez funduše – Hankovský (233), údržba miestnych komunikácií – výtlkov, terénne úpravy miestneho cintorína - gabiónmi, čím sa vytvorila nová časť cintorína na pochovávanie. Previedla sa údržba a rekonštrukcia miestnosti na poschodí KSB (stolnotenisová miestnosť, miestnosť Únie žien, miestnosť Jednoty dôchodcov, kompletná výmena vykurovacích telies v celej KSB, výmena pôvodných okien v časti Denného stacionára, obchodu, kuchyne a rekonštrukcia sociálnych zariadení v KSB, výmena strešnej krytiny na márnici v obecnom cintoríne, rekonštrukcia okien a drevených výrobkov v Dome nádeje, bežná údržba verejného osvetlenia a miestneho rozhlasu. Do inventára prevádzkových strojov bolo zakúpené búracie kladivo. Vybudovala sa prístupová cesta k 16 – bytovej jednotke, na ktorú sa položil asfaltový koberec. Pokračovalo sa v majetkovo - právnom vysporiadaní pozemkov na vytvorenie individuálnej bytovej výstavby v časti „Šoltiša hura“.
Z najvýznamnejších prijatých grantov je dotácia MPSVaR SR na prevádzku Denného stacionára, dotácia z Fondu na podporu umenia na nákup kníh do miestnej knižnice a dotácia pre DHZ obce Richvald. Ostatné granty tvorili dotácie na prenesené kompetencie školstva, na úseku registra obyvateľstva, dotácia na voľby a dotácie dávok v hmotnej núdzi: dotácia na stravu, školské pomôcky, osobitný príjemca dávky v hmotnej núdzi a rodinných prídavkov.

Služby v obci poskytujú:

 • Jaroslav Svoboda, Richvald 93 - oprava motorových vozidiel
 • Peter Majerník, Richvald 204 – PNEUSERVIS, prevádzka Richvald 169
 • Jozef Foľta – FOIL, Richvald 168 – pohostinstvo, autobusová doprava
 • GHP connection s. r. o – prevádzka Richvald 169- internetové služby
 • Marek Zamborský – REZ-PIL Richvald 228-prevádzka Richvald 166 – porez dreva
 • RICHTEX s. r. o, Richvald 60 – pohostinstvo, krajčírska dielňa
 • Jozef Beňa- KOTVA Bardejov – prevádzka Richvald 179 – predajňa rozličného tovaru
 • tri stolárske dielne: BALSYN- súkromný podnikateľ z Bardejova pán Balaščák v priestoroch PPD v Richvalde, Versatile Joiners - Milan Tipul a Ján Havrila, Richvald 37, Emil Petrič, Richvald 4
 • Slovenská pošta: Poštové stredisko Richvald, Richvald 179.

Poľnohospodárska výroba:
- Poľnohospodárske podielnické družstvo Bardejov so sídlom v Kľušove
- SHR Vladimír Banas, Richvald 205
- SHR Andrea Banásová, Richvald 205
- SHR Andrej Pavličko, Richvald 260
- SHR Štefan Fröhlich, Richvald 148
- SHR Drahomír Pekár, Richvald 49
- SHR Peter Zamborský, Richvald 228.

Najväčším zamestnávateľom v obci Richvald je PPD, ktoré zamestnáva 37 občanov a 4 cezpoľných. Činnosť PPD Bardejov je rozdelená na živočíšnu výrobu a rastlinnú výrobu. V roku 2017 živočíšna výroba pozostávala z chovu 400 kráv, 85 teliat do 3 mesiacov, 112 teliat do 6 mesiacov, 160 teliat nad 6 mesiacov, 540 oviec, 7 baranov, 1 plemenného býka. Rastlinná výroba: pestovanie pšenice, jačmeňa, repky olejky, triticale, ovsa, žita, kukurice, lucerny a ďateliny.

Voľby do vyšších územných celkov

Voľby do orgánov Prešovského samosprávneho kraja sa konali 4. 11. 2017. Volebná miestnosť, nachádzajúca sa vo vestibule KSB v Richvalde, sa otvorila o 7:00 a zatvorila o 22:00. V našej obci z celkového počtu 827 voličov využilo svoje občianske právo 251 voličov.

V Richvalde sme hlasovali takto:
Za predsedu Prešovského samosprávneho kraja:

 • MUDr. Peter Chudík - 135 hlasov
 • PaedDr. Milan Majerský, PhD. - 64 hlasov
 • Ing. Andrej Gmitter - 17 hlasov.

Do zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja:

 • MUDr. Andrej Havrilla - 136 hlasov,
 • Mgr.art. Juraj Bochňa - 127 hlasov
 • Ing. Jozef Kmec, PhD. - 123 hlasov,
 • Pavol Ceľuch - 117 hlasov,
 • MUDr. Boris Hanuščák - 99 hlasov,
 • MUDr. Patrik Mihaľ - 63 hlasov.

Počasie

Aj keď prvým zimným mesiacom je december, pravá zima nastala až v januári, kedy dni boli studené, jasné a mrazivé. Denná teplota zriedkakedy vystúpila nad 0°C, nočné mrazy sa vyšplhali až na -20°C. Celý Richvald bol krásne zasnežený. S príchodom jari sa objavovali prvé krokusy, podbeľ, snežienky, medvedí cesnak a stromy začali pučať. Teplejšie počasie vylákalo do záhrad väčšinu obyvateľov obce. Družstevníci začali s prácou na poliach, do konca marca sa polia začali zelenať. Kým začiatok bol príjemne teplý s teplotami okolo 20 stupňov Celzia, postupne sa znovu začalo ochladzovať a vrátila sa zima. Na viacerých miestach Slovenska nasnežilo. Záhradkári riešili ako chrániť úrodu pred mrazmi. Ľudia opäť povyťahovali zimné oblečenie. Noc z 20. na 21. apríla bola kritická, mrzlo na celom území Slovenska. Zničené boli najmä ovocné stromy a jahody, ktoré už boli v plnom rozkvete. Takmer denne fúkal prudký studený vietor. Posledné aprílové dni bolo počasie premenlivé, slnečné dni sa striedali s dňami upršanými a zamračenými. Mesiac máj začal krásnym slnečným počasím. 6. 5. ľudia konečne mohli zhodiť zimné oblečenie. V noci z 9. 5. na 10. 5. opäť mrzlo. Tohtoročné leto bolo na Slovensku mimoriadne teplé a v niektorých oblastiach aj veľmi suché. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojej správe konštatuje, že leto 2017 skončilo ako druhé až štvrté najteplejšie aspoň od roku 1951. Tohtoročný jún bol druhým najteplejším júnom v histórii meteorologických pozorovaní na Slovensku.
V noci na 31. 10. už slabo mrzlo. Jesenné dni boli vcelku príjemnými dňami aj počas sviatkov všetkých svätých panoval na cintoríne pokoj a bezvetrie. Deň pred Štedrým večerom nám krásne nasnežilo, čo dodalo pravú vianočnú atmosféru celej obci.
Priemerná teplota tohoto roku bola v Richvalde 10,4°C.
Najnižšia absolútna teplota: -26°C                   26. 12. 2017
Najvyššia absolútna teplota:          36°C          3. 8. 2017
Najchladnejší mesiac:            0,2°C                   december
Najteplejší mesiac:                 21,9°C       august
Celkový úhrn zrážok za rok:                            518 mm    
Najvyššia snehová pokrývka:        26 cm                  23. 12. 2017

Obyvateľstvo

K 31. decembru 2017 má obec 1002 obyvateľov, z toho 498 žien a 504 mužov. Priemerný vek v roku 2017 bol 39 rokov. Počas roka sa narodilo 10 detí, zomreli 12 naši občania.

Najstaršími obyvateľmi Richvaldu sú z mužov Juraj  Sobek (10. 10. 1924), Richvald  č. d. 71, zo žien Anna Hankovská rod. Germanová (3. 8. 1925) Richvald č. d. 20 a najmladšou obyvateľkou obce Richvald sa stala Petra Ildžová (25. 12. 2017) Richvald č. d. 162, z chlapcov Oliver Palša (14. 12. 2017) Richvald č. d. 12.
Ku slovenskej národnosti sa hlási 993 obyvateľov, ku českej 6, k nemeckej 2 a k srbskej 1.

Narodenia
Tento rok medzi nás pribudlo 11 novorodencov, čo je v porovnaní s minulým rokom 2016 o jedného viac.
Sú to:

 • 7. 1. 2017 Daniela Raganová, Richvald 218
 • 22. 2.2017 Dominik Rizner, Richvald 214
 • 4. 5. 2017 Oliver Šoltys, Richvald 201
 • 15. 6. 2017 Júlia Marcinčová, Richvald 34
 • 28. 7. 2017 Timea Foltová, Richvald 168
 • 13. 7. 2017 Tomáš Rybár, Richvald 108
 • 25. 9. 2017 Tomáš German, Richvald 294
 • 5. 12. 2017 Dorota Rybárová, Richvald 44
 • 11. 12. 2017 Zuzana Hankovská, Richvald 177
 •  14. 12. 2017 Oliver Palša, Richvald 12
 •  25. 12. 2017 Petra Ildžová, Richvald 162.

        
Tento rok prevažujú dievčatá, zatiaľ čo minulý rok to bolo naopak.

Úmrtia
Vekový priemer umierajúcich bol v tomto roku 73 rokov života. Rozlúčili sme sa s piatimi ženami a siedmimi mužmi.

1.  1. 1. 2017       Mária Galušková, rod. Marcinčová, Richvald 162, 68 rokov
2.  29. 1. 2017     Andrej Novák, Richvald 182, 79 rokov
3.  5. 2. 2017       Anna Rybárová, rod. Marcinčová, Richvald 54, 78 rokov
4.  22. 2. 2017     Cyril Voška, Richvald 149, 53 rokov
5.  15. 3. 2017     Vladimír Marcinčo, Richvald 57, 55 rokov
6.  15. 3. 2017     Andrej Pavlišin, Richvald 135, 81 rokov
7.  27. 3. 2017     Zuzana Šoltysová, rod. Halžová, Richvald 91, 91 rokov
8.  14. 8. 2017     Mária Rybárová, rod. Germanová, Richvald 43, 85 rokov
9.  18. 8. 2017     Helena Petríková, rod. Chovancová, Richvald 187, 64 rokov
10. 15. 9. 2017    Andrej German, Richvald 116, 82 rokov
11. 12. 10. 2017  Ján Porubský, Richvald 174, 56 rokov
12. 25. 12. 2017  Ján Šellong, Richvald 10, 84 rokov.

 

Sobáše
30. 3. 2017 Hana Mikušová (36 rokov), Česká republika
Bardejov    Karol Hankovský (34 rokov), Richvald 208
1. 4. 2017   Lenka Sobeková (33 rokov), Richvald 111
Richvald      Mgr. Albert Balog (47 rokov), Bardejov
22. 4. 2017 Maroš Paľurik (28 rokov), Richvald 230
Bardejov    Jana Sobeková (27 rokov), Richvald 226
9. 7. 2017   Martin Krajňák (33 rokov), Osikov
Richvald     Jana Paľuvová (26 rokov), Richvald 158
29. 7. 2017 Jozef Hankovský (32 rokov), Richvald 180
Richvald     Wioleta Anna Walcerz (33 rokov), Poľská republika
23. 9. 2017 Daniel Sabol (23 rokov), Richvald 15
Bardejov    Miriama Bibková (22 rokov), Petrová
14. 10. 2017        Peter Rybár (27 rokov), Richvald 44
Richvald     JUDr. Emília Tipulová (26 rokov), Sveržov
14. 10. 2017        Martin Paľuv (30 rokov), Richvald 51
Žilina          Mgr. Katarína Kliková (32 rokov), Žilina
21. 10. 2017        Ján Pillár (28 rokov), Kľušov
Richvald     Mgr. Lýdia Vantová (25 rokov), Richvald 69

V roku 2017 sa z trvalého pobytu odhlásilo 5 občanov. Na trvalý pobyt sa prihlásilo 12 občanov do našej obce, najčastejšie z dôvodu nájmu v bytovom dome, ale aj pri výdaji a ženbe našich mladých.

Kultúra a spoločenský život

15. januára sa v zasadačke Obecného úradu už po tretíkrát konalo slávnostné uvítania detí narodených v roku 2017 do života obce Richvald. Slávnosť viedla starostka obce, rodičia sa slávnostne podpísali do pamätnej knihy obce. Privítali sme 8 našich najmenších richvaldčanov.

22. januára sa v rímsko- katolíckom kostole v Richvalde konala ekumenická pobožnosť, pod názvom: „Zmierenie - ženie nás Kristova láska“.

1. februára sa konal obecný karneval pre všetky deti v obci. Pani učiteľky si pre deti pripravili zaujímavé hry a súťaže, pani kuchárky nám napiekli šišky a obec deťom do súťaží prispela sladkými odmenami.

11. - 12. februára sa vo vestibule Kultúrneho domu konal festival dokumentárnych filmov pod názvom „Jeden svet.“

25. februára sa v sále Kultúrneho domu konali zabíjačkové hody. Každý  účastník si mohol zakúpiť tanier s tradičnými zabíjačkovými dobrotami. O zábavu sa postarala hudobná skupina Elit.

V marci - mesiaci knihy, si pripravili naša knihovníčka pani Mária Germanová a Janka Rybárová pondelkové večery s knihou v ruke. Prvé stretnutie sa venovalo gazdinkovskej besede, kde sme sa zoznámili s receptami, typmi a trikmi, ktoré nám pomôžu v našich domácnostiach. Druhé stretnutie bolo venované deťom a tradičným ľudovým rozprávkam a na posledné stretnutie sme si pozvali bardejovskú spisovateľku pani Janu Nagajovú, ktorá nám priblížila proces tvorby jej milých diel.

25. marca sa konala v priestoroch Kultúrneho domu konala filmový festival „Expedičná kamera.“

7. apríla sa na celom Slovensku konal Deň narcisov. V našej obci sa konal pod záštitou pána Dušana Sobeka, Richvald 225. V tomto roku sa v našej obci vyzbierala čiastka 216, 30 €. Tieto finančné prostriedky budú použité na osvetu, výskum a prevenciu nádorových ochorení a zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov.

30. apríla sa konal Tour de Richvald - na trase Richvald KSB, cez Krivé, Kružľov, Bogliarka až Richvald - „Pod Hartľufku“. Tejto cyklistickej akcie sa zúčastnila len hŕstka dvojkolesových nadšencov, zrejme kvôli zlému počasiu. V cieli sme si pochutnali na opečených špekáčikoch a klobáse.

14. mája sa v Kultúrnom dome konala slávnosť pri príležitosti Dňa matiek. O program sa postarali deti z Materskej a Základnej školy v Richvalde, detský spevácky zbor KLASY a ženská spevácka zložka folklórnej skupiny Markovec. Všetky prítomné mamičky boli obdarované kvetom a malým občerstvením.

1. júna sme tradičný Deň detí oslavovali na futbalovom ihrisku našej obce. V tomto roku našu obec prišla navštíviť ďalšia záchranná zložka a to policajti. Urobili nám exkurziu v ich automobiloch a vysvetlili nám na čo sa všetko používa. Následne sme si vyskúšali zariadenia na meranie rýchlosti, tester alkoholu a veľa ďalších vecí, ktoré poznáme len z kriminálnych filmov. V závere sa deti ešte vyšantili a dobité išli naspäť do školy, kde ich už čakal chutný obed.

11. -12. júna delegáti našej obce navštívili naše družobné mesto Rychwal v Poľsku pri príležitosti dňa „Rychvalie“, kde sa stretli zástupcovia slovenského, českého a poľského Richvaldu.  Našu delegáciu tvorili: zástupca starostky obce Ing. Maroš German, poslanci obecného zastupiteľstva: Ing. Branislav Ildža, Miroslav Hudák a Jozef Tej. Okrem slávnostnej časti bola pre delegácie pripravená exkurzia v soľnej bani.

9. júna sa konal výlet detí z MŠ a ZŠ v Richvalde na Staroľubovniansky hrad. Okrem detí sa ho zúčastnili aj klienti Denného stacionáru a zamestnanci Obecného úradu v Richvalde. Na hrade okrem sprístupnených priestorov nám bola predvedená ukážka letu dravcov, ktorá sa prítomným veľmi páčila. Po tejto ukážke sme sa presunuli do Ľubovnianskeho skanzenu, kde sme si pripomenuli ako vyzerali tradičné drevené domy a v nich tradičné remeslá. Keďže boli veľké horúčavy, boli sme už dosť unavení, ale školáci sa aj napriek tomu ešte vybrali na exkurziu do Ľubovnianskej mincovne.

17. júna bol deň konania Okresných športových hier seniorov v Bardejove. Aj naša obec tu mala svoje zastúpenie v netradičných športových disciplínach akými boli hod kuchynským valčekom, hod čižmou do figuríny, ale aj tradičnými behmi, hodom granátom, streľbou zo vzduchovky, kop lopty na bránu. Aj napriek sychravému počasiu sa organizátori postarali o všetkých účastníkov.

25. júna sa konal prvý ročník akcie s názvom OFF ROAD. Organizačne táto akcia bola pod záštitou novovzniknutého klubu 4x4 Richvald. Konala sa v rokline za cintorínom, ktorú si organizátori starostlivo pripravovali už pár mesiacov pred konaním samotnej akcie. Táto akcia mala najväčšiu návštevnosť v porovnaní so všetkými kultúrnymi akciami v našej obci. Nadšenci terénnych štvorkolesových tátošov si prišli na svoje ako aj celé ich rodiny a v konečnom dôsledku aj všetci zúčastnení.

9. júla sa uskutočnil športový deň pod názvom „Richvald sa vracia k futbalu.“ Prvý zápas patril deťom a mládeži v zápase „Višňaňi“ proti „ňižňanom“ (4:2). V ďalšom zápase si zmerali sily dospeláci „Višňaňi“ s „ňižňanmi“ (1:3), tento rok sa opäť víťazi vymenili. Posledný zápas patril „Ženáčom“ proti „slobodným“ (4:2). Pre deti bola určená hlavne športová olympiáda. Víťazi v športovej olympiáde: 1. miesto - Jaroslav Ždiľa ml., 2. miesto - Patrik Banas, 3. miesto - Adam Kuba. Pre všetkých divákov a fanúšikov bolo pripravené občerstvenie.

24. - 28. júla sa uskutočnil richvaldský denný tábor. Aj na tohtoročnom tábore bola gestorkou Jana Rybárová, ktorej veľkou pomocou boli, naša pracovníčka a naša poslankyňa Márie Germanové. Tento rok sme sa zoznámili s našimi katastrálnymi susedmi. Každý deň nás hlava obce - starosta zoznámil so svojou obcou a my sme si opäť rozšírili náš vedomostný obzor. Navštívil nás Marián Beňa - starosta obce Mokroluh, Ján Steranka - starosta obce Krivé, Oľga Dutková - starostka obce Kríže, Miroslav Mackanič - starosta obce Hervartov a starosta obce Rokytov Ľubomír Pangrác - Piter. Sme im veľmi vďační za ich čas a vzácne informácie. Absolvovali sme tiež exkurziu u nášho katastrálneho suseda - v meste Bardejov. Firmou HUDOS nás previedol náš poslanec Jožko Tej a zoznámil nás s prácou kamionistov, pri odchode sme si odniesli sladkú kamiónovú odmenu. Naše ďalšie kroky smerovali do ďalšej bardejovskej firmy, kde pracuje veľa našich šikovných richvaldčanov. O jej chod sa stará Marek Porubský, ktorý nám ukázal koľko veľa práce je potrebnej vykonať, až kým svetlo sveta uzrie meracie zariadenie, ktoré smeruje až do ďalekej Afriky. Posledný deň bol opäť plný zábavy, vyhodnotili sme si celý tábor a rozšírili svoj okruh známych o kamarátov z tábora. Tábora sa zúčastnilo 20 detí našej obce.

28. júla sa v priestoroch Denného stacionára konala prednáška o bylinkách a mastičkách. Prednášajúcim bol Karel Štenbaur. Účastníci si odniesli nové alebo oprášené poznatky z bylinkárstva.

7. augusta sa konalo športové popoludnie s názvom „Rolls day- kolieskový deň.“ Tento deň si zobral pod patronát poslanec Jozef Tej ml. s celou svojou rodinou a ostatní poslanci im boli nápomocní. V časti obce „Na śtredku“ pripravili prekážky ako pre cyklistov, tak aj pre kolieskovokorčuľujúcich a kolobežkujúcich účastníkov. V kategórii cyklisti zvíťazili: 1. miesto - Michal Paľuv, 2. miesto - Tobias Sabol, 3. miesto - Tom Klabes. V kategórii korčuliari: 1. miesto - Damián Šellong, 2. miesto - Martina Porubská, 3. miesto - Aneta Šellongová. V kategórii kolobežkári bolo nasledujúce poradie: 1. miesto - Lenka Chovancová, 2. miesto - Barbora Sobeková, 3. miesto - Katarína Džundová.

13. augusta  obec oslávila svoje 662. výročie od prvej písomnej zmienky. Dopoludnia sa konali ekumenické bohoslužby v priestoroch amfiteátra v Richvalde. V deň osláv k nám pricestovali naši hostia z poľského Rychwalu a aj hostia z českého Rychvaldu. Na slávnostnom obede v sále Kultúrneho domu v Richvalde sa stretli zástupcovia troch „Richvaldov“ - českého, slovenského a poľského. Počas pobytu v našej krajine mali možnosť zoznámiť sa aj s Bardejovskými Kúpeľmi. Poobede už slávnosti pokračovali vystúpeniami folklórnych súborov a skupín na našom amfiteátri pri Kultúrnom dome. Účinkovali: richvaldský folklórny súbor Markovec, folklórna skupina Rokytovčan z Rokytova, ženské spevácke trio Bardijovské dzivečky, ľudový rozprávač Jožko Jožka, folklórny súbor Orgonina z Vranova nad Topľou. V tomto roku sme do života prijali aj krásne a vzácne dielko nášho pána farára Mareka Cingeľa a klientok Denného stacionára v Richvalde a to „Richvaldský nárečový slovník.“ Aj tento rok sa nad Richvaldom zmrákalo a s pánom farárom sme pomyselne súťažili, kto sa silnejšie modlil za pekné počasie a dá sa povedať, že obe strany boli víťazmi. O plné brušká všetkých účastníkov sa aj tento rok postarali naši poľovníci so svojim výborným poľovníckym guľášom a koláčmi nás pohostili šikovné gazdinky zo svojich domácností.
Ďakovné listy boli udelené:

 • Za reprezentáciu obce Richvald:

Ľuboslave Hankovskej, Richvald 258,
Barborke Porubskej, Richvald 160,
Natálii Sobekovej, Richvald 144,
Noemi Rybárovej, Richvald 54,
Jozefovi Sobekovi - Foľtovi, Richvald 139.

 • Za dlhoročnú oddanú službu všetkým občanom obce ako kostolníkom

Karolovi Litavcovi, Richvald 66,
Anne Sobekovej, Richvald 72.
Tento deň organizačne podporilo Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove, všetci zamestnanci Obecného úradu a poslanci obecného zastupiteľstva.
Svojou návštevou nás poctili delegáti z poľského Rychwalu, českého Rychvaldu, starostovia susedných obcí Mokroluhu Marián Beňa, Krivého Ján Steranka, Rokytova Ľubomír Pangrác Pitter, poslanci PSK MUDr. Andrej Havrilla a Pavol Ceľuch, riaditeľ HOS v Bardejove Mgr. Juraj Bochňa, vedúca oddelenia starostlivosti o životné prostredie naša rodáčka Ing. Mária Hankovská.

2. septembra sa po prázdninách opäť začal rušný život školákov a škôlkarov. Pani riaditeľka všetkých žiakov srdečne privítala v novom školskom roku 2017/2018 a popriala im v ich štúdiu veľa úspechov. Medzi prvákov sme  tento rok privítali 5 chlapcov a 7 dievčat:
1. Hanu Germanovú
2. Maximiliána Haniša
3. Artúra Hankovského
4. Rút Chovancovú
5. Timeu Krupovú
6. Richarda Marcinča
7. Líviu Ontkovú
8. Nelu Porubskú
9. Timoteja Riznera
10. Noemi Rybárovú
11. Sandru Sobekovú
12. Filipa Zamborského.
Všetci dostali od našej obce základnú výbavu pre školákov- v podobe základných písacích a iných školáckych potrieb.

9. septembra združenie Richvaldof zorganizovalo výstup a stanovačku na „Žebraku.“
Od pondelka 18. septembra v priestoroch stolnotenisovej miestnosti v KSB v Richvalde sa pravidelne každý pondelok vyučuje tanečný krúžok, ktorý vedie pani Beáta Vavreková z tanečnej školy KESEL z Bardejova.

1. októbra sa priaznivci cyklistiky stretli, aby spolu mohli zdolať hrebene nášho krásneho katastra. Pre ženy bola pripravená trasa v dĺžke 7 km a pre mužov 25 km trasa. Ocenenými boli: a/ v mužskej kategórii: Martin Hankovský, Marek Litavec a Šimon Tej, b/ v ženskej kategórii: Ľudmila Porubská, Dáša Hankovská a Anka Tejová. Túto športovú akciu organizoval náš poslanec Jozef Tej st. Keďže mala veľký úspech, tešíme sa na ňu aj budúci rok.

1. októbra sa okrem športovej akcie konalo už tradičné stretnutie s našimi seniormi v sále Kultúrneho domu. Pozvaní boli všetci občania obce nad 60 rokov, ktorých bolo 223.V úvode sa im prihovorila starostka obce Mgr. Zuzana Germanová, potom odovzdala slovo ženskej speváckej zložke Markovec a deťom z našej ZŠ s MŠ v Richvalde. Po nich nasledovali slávnostné príhovory. Prvý sa seniorom prihovoril predseda ZO JDS v Richvalde pán Jozef Sobek - Foľta, po ňom pán konsenior Mgr. Marek Cingeľ. Pre všetkých našich seniorov bol pripravený darček a pohostenie. Tí, ktorí v danom roku oslávili svoje okrúhle jubileum sa nám slávnostne podpísali do pamätnej knihy obce Richvald.
V tomto roku nimi boli:
90 rokov:
Anna Gritttová, Richvald 190,
Mária Brehuvová, Richvald 33,
80 rokov:
Andrej Šellong, Richvald 193,
Juraj Sobek - Foľta, Richvald 140,
Anna Germanová, Richvald 6,
Anna Gregová, Richvald 23,
Anna Ždiľová, Richvald 175,
70 rokov:
Andrej Sobek, Richvald 72,
Jozef Haniš, Richvald 87,
Andrej Porubský, Richvald 160,
Andrej Petrič, Richvald 176,
Andrej Hankovský, Richvald 17,
Anna Gluvňová, Richvald 14,
Agnesa Pavelová, Richvald 124,
Jolana Vajdová, Richvald 191,
Anna Pavelová, Richvald 124,
Mária Hankovská, Richvald 210,
Mária Porubská, Richvald 151,
Oľga Laceková, Richvald 78,
Mária Hankovská, Richvald 184.

3. novembra sa v sále Kultúrneho domu konalo divadelné predstavenie - Krvavý trón, ktoré svojim posolstvom nielen priblížilo udalosti Prešovských jatiek spred 330. rokov, ale bolo aj hodnotovou reflexiou súčasnosti. Toto divadelné predstavenie naplnilo našu sálu divákmi nielen z našej obce, ale aj z celého okresu Bardejov.

6. decembra do Richvaldu opäť zavítal Mikuláš a v kultúrnom dome rozdal všetkým deťom sladké darčeky. Za Mikuláša sa tento rok prezliekol Samuel German, čertom bol Radoslav German a anjelom bola Ľuboslava Hankovská.

15. decembra sa v sále Kultúrneho dome konala Vianočná akadémia. Svojim milým programom a pravým posolstvom Vianoc nás do vianočnej atmosféry vtiahli členovia detského speváckeho zboru Svetielka z Bardejova. Pre všetkých zúčastnených bolo pripravené pohostenie formou tradičných koláčov a vareného vína.

31. decembra sme sa spoločne rozlúčili so starým rokom v Kultúrnom dome pri dobrej nálade, varenom vínku a rôznych pochúťkach. O polnoci nám členovia poľovníckeho združenia odpálili novoročný ohňostroj, po ňom pokračovala voľná zábava.

ZO JDS v Richvalde

Predsedom tejto organizácie je Jozef Sobek - Foľta. Členkami výboru sú Oľga Pekárová, Božena Hankovská, Jolana Vajdová, Margita Hanišová. Revíznu komisiu tvoria Anna Svobodová- predsedníčka, Zuzana Porubská a Mária Marková. Výbor zasadal 6 krát, kde sa riešili úlohy stanovené OR JDS v Bardejove ako aj ZO JDS v Richvalde.
Poznávacie zájazdy:
3.- 4. 6. 2017- zájazd na Myjavu, organizoval ho CZ ECAV v Richvalde.
Navštívili Starú Turú, hrad Branč, mohylu a rodný dom M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom, Košariská a Podolie - múzeum miniatúr našich hradov a zámkov. Zúčastnilo sa ho 15 členov ZO JDS v Richvalde.
Športová činnosť:
22. 3.2017 sa v Športovej hale v Bardejove konali halové športové hry. Z obce Richvald sa ich zúčastnili Anna Hankovská, Marta Foľtová, Mária Čupeľová, Jozef Čupeľa a Jozef Sobek - Foľta.
10. 6. 2017 sa konali obvodové športové hry v Kobylách, ktorých sa zúčastnilo aj naše družstvo. Umiestnilo sa na 1. mieste. V kategórii jednotlivcov: Anna Hankovská - 3. miesto, Mária Čupeľová - 2. miesto, Jozef Sobek – Foľta - 1.miesto.
17. 6. 2017- z obvodových hier naše družstvo postúpilo na okresné športové hry v Bardejove. Na týchto hrách Anna Hankovská obsadila 3. miesto.
23. -25. mája 2017 sa konali seniorské športové hry Olomouckého kraja, kde Jozef Sobek - Foľta získal bronzovú medailu.
Účasť na podujatiach organizovaných OR JDS v Bardejove:
16. 2. 2017- doskové hry v Seniorcentre v Bardejove - účasť Božena Hankovská a Marta Foľtová.
2.- 6. 10. 2017- účasť na výstave ručných prác „Zlaté ruky“ - svoje ručné práce vystavovali aj Božena Hankovská a Jolana Vajdová.
12. 10. 2017- účasť na posedení členov výborov v areáli Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove - Božena Hankovská, Jozef Sobek - Foľta, Zuzana Porubská, Oľga Pekárová.
Iné:

 • účasť na koncerte pri príležitosti MDŽ v Bardejove, kde vystúpili La Gioia, Modus a Čarovné ostrohy.

DFSK Markovec

V roku 2017 boli vystúpenia zložiek DFSk Markovec z Richvaldu poväčšine spoločné, okrem Vianočnej akadémie, ktorá bola spoločným vystúpením oboch zložiek.

Ženská spevácka zložka:
Členkami v roku 2017 boli Mária Germanová, Viera Germanová, Viera Pangrácová, Jana Porubská, Jaroslava Porubská, Zuzana Porubská, Jana Rybárová, Jana Rybárová, Milada Sobeková, Anna Šellongová, Ľuboslava Hankovská, Radka Olejárová.

ŽSS sa zúčastnila  vystúpení v obci na akciách:

 • Kendice - súťažná prehliadka v speve ľud. Piesní, 7. 5. 2017
 • Deň matiek - Richvald
 • Raslavice - Hornošarišské slávnosti piesni a tancov, 17. 6. 2017
 • Rokytov - Dni obce, 25. 6. 2017
 • Kľušov - Dni obce - Kermeš, 5. 7. 2017
 • Richvald - Dni obce Richvald, 13. 8. 2017
 • Rychvald - Česká republika, 7. - 8 .10. 2017
 • Richvald - Popoludnie s dôchodcami

Mužská spevácka zložka:
Členmi v roku 2017 boli Ľuboš Foľta, Andrej Hankovský, Ľuboslav Hankovský, Miroslav Ildža, Jozef Marcinčo, Ján Rybár, Ján Sabol, Andrej Sobek, Martin Tej.
MSS sa zúčastnila vystúpení:
1. Kendice - súťažná prehliadka v speve ľud. Piesní, 7. 5. 2017
2. Raslavice - Hornošarišské slávnosti piesni a tancov, 17. 6. 2017
3. Rokytov - Dni obce, 25. 6. 2017
4. Kľušov - Dni obce - Kermeš, 5. 7. 2017
5. Richvald - Dni obce Richvald, 13. 8. 2017
6. Rádio Regina - Deň otvorených dverí, Košice, 5. 9. 2017
7. Rychvald - Česká republika, 7. -8. 10. 2017
8. Richvald- Popoludnie s dôchodcami.

MO Únie žien Slovenska

Predsedníčkou je Ľudmila Sabolová, podpredsedníčkou Milada Sobeková, pokladníčkou Helena Brehuvová, počet členiek  MO ÚŽS v Richvalde je 27.
Aktivity:
1. Zahájenie roka - posedenie členiek a vypísanie plánu práce na rok 2017
2. Prechádzka do Hervartova
3. Opekačky pri studienke - máj, august, september
4. Návšteva hradu
5. Fašiangy - pečenie šišiek
6. Ukončenie roka - posedenie v Kultúrnom dome v Richvalde (30. 12.).
Každý mesiac sa členky stretávajú na tzv. Včielke, kde oslavujú životné jubileum niektorej z členiek.

DHZ Richvald

Predsedom je Martin Tej, veliteľom Miroslav Sobek, strojníkom Ján Svoboda. Počet členov je 38 z toho 2 ženy.
Aj v roku 2017 bol DHZ Richvald zaradený v celoplošnom rozmiestnení síl a prostriedkov do skupiny B, za čo bola pridelená dotácia 3000 € od Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky, ktorá bola použitá na nákup výstroje a výzbroje našich dobrovoľných hasičov.
Zorganizovali dve brigády na jarnú a jesennú údržbu techniky, aby bola akcieschopná.
Výjazdy a zásahy:
4. 5. 2017 - účasť na oslavách sv. Floriána na radničnom námestí v Bardejove
8. 5. 2017 - cvičenie zásahu na „Bartkaňi“
13. 5. 2017 - previerky pripravenosti v obci Kobyly
20. 6. 2017 - pomoc občanom pri vodovodnom rezervoári (pretlakovanie potrubia od studne do rezervoára)
24. -25. 6. 2017 - OFFROAD- požiarna asistenčná služba a technická pomoc.

Urbárska spoločnosť, pozemkové spoločenstvo Richvald

V roku 2017 bol predsedom Miroslav Hudák, podpredsedom Andrej Grohoľ, tajomníkom Ing. Miroslav Rybár, Vladimíra Riznera, ktorý odstúpil zo zdravotných dôvodov nahradil JUDr. Andrej Brehuv, pokladníkom bol Andrej Porubský. Členovia výboru boli: Jozef Tej st., Martin Hankovský, Ľubomír Rybár, Stanislav Novák. Predsedom dozorného výboru bol Jozef Hankovský a členmi boli Milan Paľurik a Milan Hankovský.

Spoločnosť má 565 členov a obhospodaruje 429,7454 ha lesa. Urbár pozostáva zo 119,7454 ha a pozemkové spoločenstvo 310,0000 ha.

V roku 2017 bolo vysadených 3000 sadeníc jedle a to v časti „Vaľove doľini“ a „Markovec“. Vyžínavka bola urobená na rozlohe 6 hektárov, a to vo „Vaľovich doľinach“, „Markovci“ a na „Polamanci.“
V rámci pestovateľskej činnosti bola prevedená ochrana proti ohryzu stromčekov lesnou zverou. Chemická ochrana už stráca účinnosť, tak sa skúšobne previedla ochrana plastovou sieťkou a to na 250 kusoch stromčekov. Do budúcna výbor uvažuje o oplotení plôch, na ktorých sú vysadené hlavne jedle.

Na 23 hektároch bola urobená prebierka. Drevo bolo rozpredané členom Urbárskej spoločnosti, nadrozmerné a odpadové drevo bolo odpredané do spaľovne v Bardejove.
Vyťažilo sa 420 m3 jedle, 82 m3 bolo odpredaných členom spoločnosti na stavebné účely, ostatné drevo bolo odpredané firme Kučeravý (107 m3) a pánu Zamborskému (213 m3).
Pri predaji dreva boli prítomní: 1 člen výboru a 1 člen revíznej rady.

Nad celou činnosťou dozeral odborný lesný hospodár Ing. Vladimír Rybár a  účtovník Ing.Viliam Baláž.

Poľovnícke združenie Markovec Richvald

Predsedom poľovníckeho združenia od roku 2017 je Radoslav Hankovský, podpredsedom Matúš Vanta, poľovným hospodárom Andrej Paľurik, pokladníkom Vladimír German a tajomníkom Vratislav Pavlišin. Výbor zasadal 4 krát a celkové sa konali 2 členské schôdze.
Zima bola pre zver z hľadiska poveternostných podmienok relatívne priaznivá. Snehová prikrývka ani silné mrazy nebránili zvery dostať sa k svojej prirodzenej potrave a zbytočne ju nevysilovali. Napriek tomu zabezpečovali pravidelné prikrmovanie v oblastiach s najvyšším výskytom zvery. Základom činnosti bolo priebežné predkladanie jadrového a objemového krmiva do určených lokalít a kŕmidiel, soli do soľníkov a ťažba ohryzových drevín. Na jar 2017 členovia vypratali všetky senníky a do konca augusta doplnili novou letninou, ktorú zabezpečili hlavne od miestneho poľnohospodárskeho družstva a taktiež pokosili lúčku „na Kerte“ a „Čeršli“.
Čo sa týka budovania poľovníckych zariadení, tak vznikli 6 nové posedy - „Na Uharskej“ 1x, na „Chotári“ 3x, na „Vilagy“ 1x a na „Chotárnej sedačke“.
PZ Markovec vedie vo svojej evidencii 7 poľovných psov.
Lov zveri:
Plán            Skutočnosť
Srnec          7                 7
Srna           6                 6
Srnča          4                 4
Jeleň           7                 6
Jelenica       8                 8
Jelenča        4                 3
Lanštiak     8                 7
Prasa          19               18
Diviak        1                 1
Diviačica    2                 2

Kultúrno - osvetová činnosť:
Deň obce – 13. 8. 2017 - výčap, guľáš pre všetkých prítomných, Silvester 2017 - príprava a odstrel ohňostroja.

 

 

 

 

Školstvo
Základná škola

Naša základná škola je málotriedna ZŠ s právnou subjektivitou so zriaďovateľskou pôsobnosťou obce. Škola je súčasne organizovaná spojením ročníkov v dvoch triedach s piatimi zamestnancami. Riaditeľkou školy aj v školskom roku 2016/2017 bola Mgr. Helena Chovancová, súčasne  aj triednou učiteľkou pre druhý a tretí ročník (13 žiakov). Triednou učiteľkou pre prvý a štvrtý ročník (18 žiakov) bola  Mgr. Darina Marchevská.

Základnú školu navštevovalo 34 žiakov, ktorí boli rozdelení do dvoch tried. Z toho 4 deti žijúce v zahraničí sú počas letných prázdnin preskúšavané.

 • ročník         9 z toho 2 externí žiaci,
 • ročník         9 z toho 1 externý žiak ,
 • ročník         5 z toho 1 integrovaný žiak,
 • ročník         11 z toho 1 integrovaný a 1 externý žiak

Presne tak, ako to vyžaduje zákon, ak deti dovŕšia vek 6 rokov, rodičia majú povinnosť zapísať ich do školy. Slávnostný zápis žiakov do 1 ročníka  spolu s rodičmi  v ZŠ  sa konal v apríli 2017.  Na zápis prišlo s rodičmi 13 detí. Deti mali možnosť zoznámiť sa so školákmi v prvej triede, spolu sa zahrať a zaspievať si a na základe krátkych úloh, ukázať svoje vedomosti, schopnosti a skutočné vnímanie reality. Podľa reakcií detí tento deň bol pre nich veľkým zážitkom aj pre rodičov a vyučujúce to bolo veľmi pekné stretnutie. Pokiaľ sa deti zoznamovali v prvej triede, rodičia v jedálni tunajšej školy si vypočuli prednášku o školskej zrelosti, zoznámili sa s možnosťami odkladu povinnej školskej dochádzky, a učebnicami, ktoré budú budúci prváci používať. Do 1. ročníka na základe rozhodnutí, ktoré boli vydané a ktoré obdržali zriaďovateľ aj rodičia žiakov, boli prijatí po zápise 13 žiaci. V závere školského roka na základe žiadosti rodiča a odporúčania PPP v Bardejove bol udelený jeden odklad, a tak v septembri do lavíc zasadli 12 prváci.

Základná škola v Richvalde v školskom roku 2016/2017 pracovala podľa plánu práce školy, ktorý bol vypracovaný na základe Pedagogicko - organizačných pokynov na školský rok 2016/2017. V rámci disponibilných hodín školského vzdelávacieho programu, v ktorom sme posilnili hodiny slovenského jazyka, výtvarnej výchovy, vytvorili od prvého ročníka hodinu anglického jazyka, vo štvrtom ročníku máme posilnenú hodinu matematiky a pre prvákov a druhákov máme vytvorený aj samostatný predmet – regionálnu výchovu. Podľa inovovaného školského vzdelávacieho programu sa vyučovali žiaci prvého ročníka. Naspäť sa vyučuje od prvého ročníka Prvouka, ktorý postupne aj v druhom ročníku nahradí Prírodovedu a Vlastivedu.

Žiaci integrovaní:.................................................................................................3
Žiaci v hmotnej núdzi   .......................................................................................1
Žiaci so špeciálnymi potrebami a individuálnym prístupom:..............................0
Žiaci so ZŤP.........................................................................................................1

V 3. a 4. ročníku sa povinne vyučoval anglický jazyk. V 1. a 2. ročníku sa vyučovala 1 hodina anglického jazyka.
Náboženská výchova:
Ročník                        počet žiakov evanjelické nábož.        Počet žiakov rímsko-kat. nábož.
1.                           4                                                    3
2.                           6                                                    2
3.                           4                                                    1
4.                           7                                                    3
____________________________________________________
Spolu                            21                                                    9

Evanjelické náboženstvo vyučoval Mgr. Marek Cingeľ a rímsko - katolícke náboženstvo Mgr. Imrich Boľanovský.
Na škole máme zriadenú počítačovú učebňu s počítačmi, scanerom a tlačiarňou. V triedach  využívame  z projektu „DIGI škola“   interaktívne tabule. jednu Z projektu „Aktivizujúce metódy vyučovania“ sme získali interaktívnu tabuľu do školského klubu a jednu interaktívnu tabuľu s ozvučením máme aj v učebni na informatickú výchovu. Podarilo sa nám tak vybaviť všetky učebne interaktívnymi tabuľami, ktoré sú prínosom vo vyučovaní pre žiakov a pomôckou pre učiteľov.

Výsledky koncoročných previerok v hlavných vyučovacích predmetoch:
Trieda /ročník                         Slovenský jazyk                     Matematika
                                               diktát                   test                                                                                                         
II./ 2. roč.                                1,25              1,12                      1,37
II./3. roč.                                 1,25           1,25                      1,0
I./ 4. roč.                                 2,00                      1,9                        1,6

Záujmová poobedňajšia činnosť žiakov

- Počítačový krúžok /počet žiakov 26/ - Mgr. Chovancová Helena
- Krúžok športový /počet žiakov 16/ - Mgr. Hrivniaková Anna
- Krúžok šikovných rúk - /počet žiakov 17/  - Mgr. Marchevská Darina

Personálny stav
V základnej škole pracujú celkom traja pedagogickí pracovníci. Z nich sú dvaja na plný úväzok a jeden na čiastočný úväzok. Ku pedagogickým pracovníkom patria dvaja učitelia, ktorí vyučujú v dvoch triedach a v nich sú po dva spojené ročníky. Na delený úväzok  je v škole zamestnaná vyučujúca, ktorá zároveň riadi aj školský klub na škole. V čase mimo vyučovania žiaci majú možnosť navštevovať tri krúžky. O čistotu a poriadok v základnej škole a v materskej škole sa stará školníčka pani Helena Olejarová, ktorá je v zimnom období zároveň aj kuričkou a má na starosti obsluhu plynových kotlov. Na znížený úväzok je na škole zamestnaná aj administratívna pracovníčka pani Iveta Patakiová, ktorá spracúva mzdy a účtovnú agendu školy.

Výbor ZRŠ:
Ing. Mária Germanová, predsedníčka
Jarmila Zamborská, členka
Slavomíra Sobeková, členka.

Materská škola

Zástupkyňou riaditeľky školy a zároveň učiteľkou MŠ je Mgr. Jana Cingeľová. Ďalšou učiteľkou je Iveta Čekanová. V školskom roku 2016/2017 navštevovalo MŠ 20 žiakov vo veku 3 - 6 rokov, z toho 13 predškolákov. 12 detí nastúpilo v septembri do prvého ročníka, jedno dieťa malo odklad. Kapacita škôlky nepostačuje pre všetky deti obce, ktoré by už mohli toto zariadenie navštevovať. Prevádzka MŠ je od 7:00 do 16:00 hod.
Zloženie nepedagogických zamestnancov ZŠ a MŠ sa nemenilo sú nimi Iveta Patakiová- administratívna pracovníčka, Helena Olejárová ako školníčka a upratovačka, Beáta Ždiľová ako vedúca školskej jedálne a pomocná kuchárka a Dana Hankovská ako hlavná kuchárka. V školskej jedálni sa stravujú žiaci Základnej školy a Materskej školy a taktiež si pre obedy chodia aj občania obce.

Výbor ZRPŠ pre MŠ:
Gabriela Majerníková, predsedníčka
Zuzana Riznerová, pokladníčka
Ľudmila Porubská, členka.

Školský klub

Vedúcou školského klubu a vyučujúcou  bola Mgr. Anna Hrivniaková.
Školský klub navštevovalo 24 žiakov ZŠ v Richvalde.

Rada školy

Mgr. Darina Marchevská, predsedníčka RŠ, členka za pedagogických zamestnancov ZŠ
Milan Sabol, člen za rodičov ZŠ
Ing. Jana Rybárová, zástupca zriaďovateľa
Andrej Sobek, člen za rodičov ZŠ
Martina Rybárová, členka za rodičov MŠ
Iveta Čekanová, členka za pedagogických zamestnancov MŠ
Beáta Ždiľová, členka za nepedagogických zamestnancov ZŠ.

V ZŠ s MŠ sa v šk. roku 2016/2017 vykonali tieto práce:

 • rekonštrukcia priestorov bývalej kotolne
 • v júni 2017 daná do užívania nová cvičebňa
 • do jedálne sa zakúpil elektrický komposter na spracovanie jedálenského a kuchynského odpadu z našej školskej jedálne a kuchyne
 • na detskom ihrisku pred školou sa vybudoval záhradný domček na uloženie pracovných nástrojov a detských hračiek využívaných v exteriéri.
 • na tejto zelenej ploche sa na pôvodnej studni vybudovala nová drevená, čím sa zabezpečila ochrana detí pred možným vstupom do studne. 

Duchovný život

RKC farnosť Richvald
Do rímskokatolíckej farnosti patria obce: Richvald, Šiba a Hervartov.
V obci žije 211 rímskokatolíkov, z toho 114 mužov, 97 žien.
Farnosť spravuje miestny farár - duchovný otec vdp. Mgr. Imrich Boľanovský, Richvald 86.
O farský kostol, cirkevné záležitosti a hospodárenie sa stará duchovný otec spolu s 3 kurátormi - František Paľuv, Richvald 61, Andrej Grohoľ, Richvald 95 a Peter Zamborský, Richvald 228.
O slúženie svätých omší a obradov sa stará kostolník Karol Litavec, Richvald 66.
Pri výzdobe a upratovaní kostola sa striedajú veriace ženy a dievčatá, podľa predloženého zoznamu.

V roku 2017 bolo:
Pokrstených:        0 detí
Zomrelých:          2 ľudia- 31. 1. 2017      Andrej Novák, 79 rokov
25. 2. 2017      Cyril Voška, 53 rokov
Zosobášených:     0 párov
V obci Šiba sa konala akcia:“ Podeľme sa“, na ktorej sa zúčastnili farníci z celej farnosti, kde pri príjemnom posedení pri zákuskoch a občerstvení mohli prispieť ľubovoľnou sumou pre „Centrum pre tehotné ženy a matky v núdzi v Ružomberku“.
Veriaci z Richvaldu spolu s veriacimi z filiálok Hervartov a Šiba sa zúčastnili na odpustových slávnostiach v Levoči a Gaboltove.
15. augusta vystúpili na vrch Žobrák, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, kedy je súčasne štátny sviatok. Na vrchole sa konala omša, po nej posedenie pri guláši.
Kostol v Richvalde je zasvätený sv. Bartolomejovi a 24.augusta sa koná odpustová slávnosť - kermeš. Svätú omšu v tento deň slúžil kňaz salezián z Bardejova.
Začiatkom roka sa veriaci katolíckeho a evanjelického vierovyznania stretávajú na spoločných obradoch ekumenického charakteru striedavo v katolíckom a evanjelickom kostole. V tomto roku to bolo v katolíckom kostole a následne posedenie na katolíckej fare.
Katolíci s evanjelikmi si v obci žijú veľmi pekne. Majú sa radi a vzájomne si pomáhajú. Veď Boh je iba jeden , a tak je to správne.

 

Cirkevný zbor ECAV v Richvalde
Predsedníctvo cirkevného zboru:
Mgr. Marek Cingeľ (zborový farár)
Milan Adamuščin (zborový dozorca)                

Členovia zborového presbyterstva:
Jozef Foľta - Sobek (zástupca zb. dozorcu)       
Ján Foľta  (zborový kurátor)          
Jozef  Hankovský (zborový kurátor)       
Helena Brehuvová (zborová účtovníčka)
Anna Sobeková (zborová kostolníčka)             
Anna Porubská (zborová zapisovateľka)          
Andrej Hankovský                                            
Milan Paľurik                                            
Emília Sabolová                               
Dušan Sobek                                     
Miroslav Sobek                                         
Andrej Šellong                                          
Ján Šoltýs.

Rok 2017 bol pre prácu Zborového presbyterstva nadštandardný. Na zasadnutiach ZP  sme sa stretli  rekordne 8 krát. Na zasadnutiach zborového konventu sme sa stretli 2 krát (5. 2. - výročný ZK a 14. 5. - volebný ZK na seniora ŠZS). Seniorálny konvent ŠZS sa konal v Prešove (1. 4), kde bol zborový farár zvolený do funkcie konseniora ŠZS a do funkcie bol uvedený spolu s ďalšími novozvolenými členmi seniorálneho presbyterstva na nešporných službách Božích v našom ev. kostole dňa 14. 5. 2018.
Kostolníčka Anna Sobeková.
Kantorka Mgr. Daniela Kľučariková, ktorá dochádza z bardejovského zboru.

V roku 2017 bolo:
- pokrstených 14 detí, z toho 5 chlapcov a 9 dievčat:
1.      6. 1. 2017 Tomas Foľta, Richvald 96
2.      29. 1. 2017 Lujza Tomková, Richvald 172
3.      25. 2. 2017 Šarlota Vaškových, Uherské Hradište, Záhradní 11/58
4.      25. 3. 2017 Dávid Balog, Richvald 111
5.      14. 5. 2017 Katarína Harantová, Richvald 233 
6.      21. 5. 2017 Ester Varhoľová, Krivé 29
7.      28. 5. 2017 Oliver Šoltys, Richvald 201
8.      16. 7. 2017 Júlia Marcinčová, Richvald 34
9.      16. 7. 2017 Hana Šichová, Liberec, Táborská 91/14
10.    29. 7. 2017 Emma Hakovská, Richvald 180
11.    17. 8. 2017 Timea Foltová, Richvald 168
12.    2. 9. 2017 Gregor Sobek, Richvald 111
13.    15. 10. 2017 Tomáš German, Richvald 294
14.    09. 12. 2017 Laura Miňďašová, Spišská Nová Ves, Brezová 26.

- konfirmovaných bolo dňa 7. 5. 2017 5 mladých (3 chlapcov, 2 dievčatá):
1. Jakub Cingeľ, Richvald 73
2. Lucia Hankovská,  Richvald 
3. Lucia Magerová,  Richvald 
4. Dávid Sobek,  Richvald 
5. Patrik Vanta,  Richvald. 

V nasledujúcich rokoch budeme mať tak slabé ročníky, že slávnosti konfirmácie v rokoch 2018 a 2019 nebudú a budeme nútení viaceré ročníky spájať.
Už tradične sa viacerí naši členovia spolu so zborovým predsedníctvom zúčastnili dňa 30. 4. 2017 Zlatej konfirmácie (50. výročia slávnosti konfirmácie z roku 1967) v bývalom matkocirkevnom chráme Božom v Bardejove.

- sobášených bolo 6 manželských párov:
1. 4. 2017   Lenka Sobeková (33 rokov), Richvald 111
Richvald      Mgr. Albert Balog (47 rokov), Bardejov
22. 4. 2017 Maroš Paľurik (28 rokov), Richvald 230
Bardejov    Jana Sobeková (27 rokov), Richvald 226
9. 7. 2017   Martin Krajňák (33 rokov), Osikov
Richvald     Jana Paľuvová (26 rokov), Richvald 158
29. 7. 2017 Jozef Hankovský (32 rokov), Richvald 180
Richvald     Wioleta Anna Walcerz (33 rokov), Poľská republika
14. 10. 2017        Peter Rybár (27 rokov), Richvald 44
Sveržov      JUDr. Emília Tipulová (26 rokov), Sveržov
21. 10. 2017        Ján Pillár (28 rokov), Kľušov
Richvald     Mgr. Lýdia Vantová (25 rokov), Richvald 69
4 zosobášené páry boli rôzneho vierovyznania. Požehnanie manželstva nebolo. Pred sobášom absolvujú snúbenci 2 – 3 prípravné stretnutia (pastorálny rozhovor o vzťahu, o manželstve a rodičovstve, príprava  a nácvik programu sobáša, úradné veci). Minulý rok sme na dali vyrobiť špeciálne sobášne kľakátko a všetky sobášené páry ho radi využili. Snúbenci kľačiaci na sobášnom kľakátku si tak môžu dať svoj manželský sľub osobnejšie, keďže sú viac otočení k sebe.

- pochovaní boli 11 členovia evanjelického cirkevného zboru (z toho 5  mužov a 6 žien, oproti roku 2016 je to nárast o 2 ľudí):
2. 1. 2017 Anna Vantová, rod. Germanová, 86 rokov
3. 1. 2017   Mária Galušková, rod. Marcinčová, 68 rokov
7. 2. 2017   Anna Rybárová, rod. Marcinčová, 78 rokov
17. 3. 2017 Vladimír Marcinčo, 55 rokov
18. 3. 2017 Andrej Pavlišin, 81 rokov
30. 3. 2017 Zuzana Šoltysová, rod. Halžová, 91 rokov
16. 8. 2017 Mária Rybárová, rod. Germanová, 85 rokov
20. 8. 2017 Helena Petríková, rod. Chovancová, 64 rokov
17. 9. 2017 Andrej German, 82 rokov
14. 10. 2017        Ján Porubský, 56 rokov
27. 12. 2017        Ján Šellong, 84 rokov
Zvlášť začiatok minulého roka priniesol väčší počet pohrebov, čo si viac rokov nepamätáme. V dvoch prípadoch išlo o 50- tnikov, v ďalších 2 prípadoch 60 – tnikov a v ostatných prípadoch išlo o starších členov. Pochovali sme v jednom roku 3 súrodencov. Pohrebné rozlúčky sa konali v Dome nádeje. Jeden alebo dva večeri sa pred pohrebom konali pobožnosti, ktoré viedli striedavo bratia J. Sobek - Foľta, J. Sloboda a sestry A. Sobeková,  M. Hankovská. Kantorovala sestra J. Cingeľová. Poďakovania pozostalej rodiny na cintoríne ako i zbierku na potreby cirkevného zboru na kare v Kultúrnom dome robili J. Sobek - Foľta a J. Svoboda.  Zb. farár sa zúčastňoval karov a vykonal na začiatku i na konci krátke pobožnosti. 

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku v Richvalde má k 31. 12. 2017 722 členov (oproti roku 2016 je to rovnaký počet). 3 členovia nášho cirkevného zboru sa prehlásil do bardejovského cirkevného zboru z dôvodu zmeny trvalého bydliska - fília Lukavica (rod. Sobeková) prihlásili do nášho cirkevného zboru. Nikto sa do nášho cirkevného zboru neprihlásil. Nikto nevstúpil a nikto ani nevystúpil z našej ECAV na Slovensku.

V roku 2017 sa v evanjelickom zbore vykonali tieto hospodárske práce:
1. Generálna oprava historického organa v kostole,
2. Výroba sobášneho kľakátka,
3. Oprava plynových kotlov v kostole,
4. Vyhotovenie a inštalácia Lutherovej ruže nad nápis nad oltárom v kostole,
5. Revízia zvonov v kostolnej veži,
6. Úprava bezbariérového vchodu do kostola,
7. Predlženie prístrešku nad bezbariérovým vchodom do kostola,
8. Vyhotovenie a inštalácia Pamätnej tabule k stromu reformácie č. 105 pred vežou kostola,
9. Renovácia vchodu do pivnice fary,
10. Oprava prístrešku na farskej záhrade,
11. Dovoz dosiek z gátra, opílenie a ich uloženie.

Výška cirkevného príspevku na každého člena cirkevného zboru bola 10 €.
Evanjelický zbor v Richvalde vydáva zborový časopis, ktorý v roku 2017 vyšiel 3 krát.

VNÚTROMISIJNÉ AKTIVITY

 • STRETÁVANIE DETÍ (NEDEĽNÁ BESIEDKA) - v nedeľu počas služieb Božích (po 2. piesni). Učiteľkami boli M. Porubská a J. Cingeľová.
 • STRETÁVANIE DORASTU- Do letných prázdnin to bola skupinka mladých (ZŠ 1. - 9. a SŠ 1. roč.), od nového školského roka je to skupinka mladých (5. a 6. roč. ZŠ). Vedie ho zborový farár a K. Porubská.
 • STRETÁVANIE MLÁDEŽE - Mládež sa stretávala iba občasne na biblickej študijne skupinke v priemernom počte 5 ľudí. Študovali Ev. Matúša, ale preberali aj vnútromisijnú prácu s deťmi a dorastom a pripravovali niektoré akcie dorastu.
 • MODLITEBNÉ SPOLOČENSTVO (MoS)- Modlili sa za rôzne potreby našich rodín, cirkevného zboru a cirkvi, ako i za konkrétne cirkevné zbory.
 • BIBLICKÉ HODINY PRE DOSPELÝCH- Biblické hodiny trvali od 11. 1. do 31. 5. a po letných prázdninách od 20 9. do 19. 12.. Dokončili sme štúdium Skutkov apoštolských, v rámci Roka reformácie si všímali život nášho reformátora Dr. M. Luthera, jeho učenie a  postoje k rôznym témam (napr. Luther ako manžel, ako rodič, Luther a politika, ekonomika, židia, islam atď.) a nakoniec koncom roka začali štúdium biblickej knihy Jonáš.
 • SPEVOKOL:

Zmiešaný zborový spevokol- Počet spevákov sa stabilizoval na 13 spevákov v 3 hlasoch (soprán – 6 speváčky, alt – 3 speváčky, tenor – 4 speváci). Spievali na službách Božích v chráme Božom, na úvode konseniora ŠZS M. Cingeľa, na Ekumenických bohoslužbách počas Dňa obce Richvald, na Pamiatku posvätenia chrámu, na Poďakovaní za úrody zeme,  Pamiatku reformácie, 1. slávnosť vianočnú, ale i na nešporných spomienkových službách Božích na 40. výročí smrti prvého zb. farára O. Hrušku v ev. kostole v Kladzanoch.
Spevokol Klasy- Spevokol prechádza generačnou výmenou. Odišli nám dievčatá z Dorastu, pribudli nám menšie deti. Počet spevákov v minulom roku výrazne klesol. Spevokol Klasy spieval na službách Božích pri rôznych príležitostiach.
•        Ranná veľkonočná pobožnosť na cintoríne (16. 4.)
•        7. zborový zájazd MYJAVSKO (3.- 4. 6.). Navštívili sme veľmi zaujímavý kraj nášho Slovenska – Myjavu (Stará Turá – rodisko Kristíny a Márie Royovej, Hrad Branč – miesto väznenia ev. farárov v protireformácii, Mohyla Bradlo – hrob gen. M. R. Štefánika, Turá Lúka- ev. kostol, skanzen myjavskej dediny, Myjava, Brezová pod Bradlom - účasť na službách Božích, kázeň zborového farára, spoločenstvo stola s domácimi, pamätník J. Husa, Košariská - rodný dom a múzeum gen. M. R. Štefánika, Podolie - múzeum miniatúr)
•        Letný dorastovo - mládežnícky tábor (10. – 15. 7. Gerlachov)
•        Letný detský staviteľský tábor (1. – 5. 8. Gerlachov)
•        Návšteva emeritného generálneho biskupa ECAV na Slovensku prof. ThDr. J. Filu a stretnutie so zborovým presbyterstvom na slávnostnom obede (20. 8.)
•        Stretnutie starších (15. 10.) - po nešporných službách Božích na tému „Ľudovít Štúr“ prednášal učiteľ a historik Ľ. Štúr z Prešova
•        Reformačný večer (31. 10. 2018) – čítanie 95. Lutherových výpovedí proti odpustkom
•        Zborový deň (12. 11.). Na reformačných službách Božích kázal domáci zborový farár. Na misijnom popoludní prednášal na tému „Spoločensko -historický význam reformácie“ PhDr. M. Damankoš PhD. (seniorálny dozorca ŠZS a riaditeľ ESŠ v Prešove), hudobne koncertom vystúpilo IL DUETTO (A. Belej, Z. Oráčová)
•        Ekumenická pobožnosť na cintoríne na Pamiatku zosnulých (1. 11.)
•        Divadelné predstavenie „Krvavý trón“ (3. 12.) v Kultúrnom dome pri príležitosti 330. výročia Prešovských jatiek na námet divadelnej hry Jána Soloviča.
•        Predvianočné stretnutie pre pozostalých (22. 12.).
•        Návšteva biskupa VD ECAV na Slovensku Mgr. S. Sabola a gratulácia k jeho 50- tke (26. 12.)

 

 

 

 

Z A U J Í M A V O S T I  Z O  Ž I V O T A

Na záver zápisov tohto roku zopár čísel:

 • priemerná mzda na Slovensku v roku 2017 bola 944 €,
 • minimálna mzda 435 €,
 • najviac zarábajúce odvetvia – informačné technológie, telekomunikácie, automobilový a strojársky priemysel,
 • najslabšie zarábajúce - upratovacie a stravovacie služby, poľnohospodárstvo,
 • dĺžka materskej dovolenky 34 týždňov, osamelé matky 37 týždňov,
 • rodičovský príspevok na jedno dieťa od mája 2017 je vo výške 213,20 €
 • priemerný starobný dôchodok bol 428,31 €,
 • vek odchodu do dôchodku 62 rokov a 76 dní pre mužov aj ženy,
 • možnosť zadarmo cestovať vlakom osobám nad 70 rokov,
 • chlieb od 0,89 €- 1,50 € / 1 kg
 • mlieko 0,50 – 1,00 € / 1 liter
 • maslo od 1,69 -3,00 € / 250g
 • liter benzínu na konci roka 2017 okolo 1,17 €
 • liter nafty 1,01 €.